İstanbul Müzeleri Giriş Ücretleri 2018

İstanbul Müze Giriş Ücretleri Listesi 2018

İstanbul Müzeleri Giriş Ücretleri Listesi Ve Hakkında Bilgi 2018

İstanbul’un müzelerinin sayısı uzun bir listeyi dolduracak kadar fazladır. İstanbul’un tüm müzelerinin giriş ücretlerini liste yapmak istesek, ortaya bir blog yazısına sığmayacak kadar büyük bir içerik çıkabilirdi. Bu yüzden İstanbul’da bulunan belli başlı müzelerin giriş ücretlerini paylaşmaya çalışacağız.

İstanbul Müze Ücretleri Ve Müzekart İle Giriş Bilgisi

 • Ayasofya Müzesi Giriş Ücreti 2018

Ayasofya 1500 yıllık bir tarihi eserdir ve herkesin görmesi kesinlikle tavsiye edilir. Tarihte hem kilise, hem de cami olarak hizmet vermiş bir yapıdır. İçinde paha biçilemeyecek derecede güzel Bizans dönemi eserler olduğu gibi, 15 ile 19. Yüzyıl arasında eklenmiş Osmanlı eserleri de görülebilir.

Ayasofya Müzesi’ne giriş ücreti 40 TL’dir. Müzekart geçerlidir.

 • Topkapı Sarayı Müzesi Giriş Ücreti 2018

Topkapı Sarayı, İstanbul’un simge eserlerinden biridir. Osmanlı İmparatorluğu tarihini en güzel gözlemleyecek yerdir. Giriş ücreti 40 TL’dir. Ancak Harem Dairesi de gezilmek istenirse, 25 TL ekstra ücret ödenmesi gerekir. Müzekart normal ziyarette geçer, ancak Harem Dairesi için geçmez.

İstanbul Müzeleri Giriş Ücretleri 2018
Topkapı Sarayı Müzesi
 • Yerebatan Sarnıcı Giriş Ücreti 2018

Yerebatan Sarnıcı bir zamanlar İstanbul’un en kıymetli bölgesi olan Sultanahmet’e su sağlayan ana sarnıçtı. Yer altındaki bu tarihi eser, aynı Ayasofya gibi 1500 yaşındadır. Giriş Ücreti yabancılar için 20, Türk ziyaretçiler için ise 10 TL’dir. Müzekart geçmez.

 • Türk Ve İslam Eserleri Müzesi Giriş Ücreti 2018

Bu müzede adından da anlaşılacağı gibi hem Türk, hem de İslam eserleri görülebilir. Selçuklular ve Osmanlılar’dan kalma muhteşem eserler olduğu gibi, Halifelik dönemlerinden kalma sanat eserleri de sergilenir. Giriş ücreti 25 TL’dir. Müzekart ile giriş yapılabilir. Müzekart geçerlidir.

 • İstanbul Arkeoloji Müzesi Giriş Ücreti 2018

İstanbul Arkeoloji Müzesi dünyanın sayılı Arkeolojik eser koleksiyonlarından biridir. İçindeki her eser çok kıymetlidir. Muhteşem lahitler, heykeller, büstler ve sikkeler bulunur. Türkiye’nin Yunan-Roma mirasını çok güzel yansıtan bir müzedir. Giriş ücreti 25 TL’dir. Müzakart geçerlidir.

İstanbul Arkeoloji Müzesi
İstanbul Arkeoloji Müzesi
 • Büyük Saray Mozaikleri Müzesi Giriş Ücreti 2018

Bu müze içindeki mozaiklerin kıymeti çok büyük olsa da, az bilinen bir yerdir. Sultanahmet Camii’nden bitişikteki tarihi Arasta Çarşısı’na geçince, çarşının içinden geçilen bir giriş kapısı vardır. Geçmişte Büyük Roma-Bizans Sarayı, Sultanahmet Camii ve onu çevreleyen yapıların olduğu arazi üzerinde yükseliyordu.

Öyle büyüktü ki, alt sokaklarda kalan Cankurtaran Semtini bile kaplayacak kadar büyük terasları ve ek binaları vardı. Sultanahmet Camii’nin olduğu tepeden, sahile kadar kademeli olarak seyir terasları ile süslü bir şekilde perde gibi iniyordu.

Büyük Saray’ın yerlerini süsleyen eşsiz mozaikler, Arkeolojik kazılarda bulunmuştur ve burada sergilenmektedir. Daha çok av resimlerinden oluşan mozaikler, yüzeyinde yer yer eksikler olsa da oldukça ilgi çekicidir.

Saray Mozaikleri Müzesi için Giriş ücreti 15 TL’dir ve müzekart geçerlidir.

 • Dolmabahçe Sarayı Giriş Ücreti 2018

İstanbul, özellikle Sultan Abdülmecid (1839-1861) döneminden itibaren büyük mimari değişikliklere ve imar alanında bir atılıma sahne olmuştur. O dönemin saray mimarları olan Balyan Ailesi etkisiyle de, Neo-Klasik ve Barok yapılar ön plana çıkmış ve yerleşim Tarihi Yarımada dışında, Boğaz kıyılarına doğru kaymıştır.

Ahşap yapıların yerine Kargir (Taş) yapıların tercih edilmeye başlandığı bu yıllarda, Osmanlı İmparatorluğu; geleneksel sarayı olan Topkapı Sarayı‘nı terk etmiş ve Boğaz’ın en güzel yerlerinden birinde konumlanmış Dolmabahçe Sarayı’na taşınmıştır.

Dolmabahçe Sarayı’na giriş ücreti 40 TL‘dir. Harem Dairesi ziyareti için ekstra 30 TL daha ödenmesi gerekmektedir. Bu saray TBMM  Milli Saraylar Müdürlüğü tarafından işletildiği için, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından verilen Müzekart burada geçerli değildir.

 • Yıldız Sarayı Ve Şale Köşkü Giriş Ücreti 2018

Yıldız Sarayı, Sultan II. Abdülhamit tarafından inşa ettirilmiştir. Yıldız Parkı‘nın iç kısımlarında kalan ahşap yapım Şale Köşkü ve onu çevreleyen bazı yapılardan ibaret bir saraydır. Şale Köşkü oldukça etkileyici bir iç dekorasyona sahip, şık bir yerdir. Sarayın bahçelerinde dolaşmak ferahlık verir ve İstanbul’un yoğun trafiğinden ve atmosferinden kısa süreli bir kaçış sağlar.

Yıldız Sarayı giriş ücreti 10 TL‘dir. Yıldız Çini ve Porselen Fabrikası giriş ücreti ise 5 TL‘dir Bu müzelerde Müzekart geçerli değildir.

 • Beylerbeyi Sarayı Giriş Ücreti 2018

Beylerbeyi Sarayı; Dolmabahçe ve Yıldız gibi 19. Yüzyıl’da inşa edilmiş ancak burası padişahların konaklaması amacıyla inşa edilmemiştir. Beylerbeyi Sarayı, Osmanlı’nın büyük sarayları içerisinde Anadolu Yakası‘nda bulunan tek saraydır ve aslında bir misafirhanedir.

Yurt dışından Padişahı ziyarete gelmiş olan yabancı devlet başkanları, krallar ve kraliçeler ve diğer aristokratlar bu sarayda misafir edilmişlerdir.

Beylerbeyi Sarayı giriş ücreti 2018 yılı itibariyle 30 TL’dir.

Beylerbeyi Sarayı
 • Koç Müzesi Giriş Ücreti 2018

Koç Müzesi Haliç’in Beyoğlu kanadında kalan kıyılardaki bir müzedir. Türkiye’nin ve Dünya’nın sanayi ve endüstri gelişimini çeşitli maketler, modeller, resimler ve antika eşyalar ile betimlemektedir. Özellikle çocuklar için çok eğitici bir müzedir.

Müzenin bahçesinde uçaklar, eski otomobiller bulunur. Ayrıca Türk Silahlı Kuvvetleri’ne ait bir denizaltı ve Şehir Hatları işletmesine bağlı eski bir vapur da bulunabilir. Müzenin açık alanlarındaki kafeterya ve restoranlarda vakit geçirmek ve Haliç manzarası eşliğinde bir şeyler yemek ve içmek büyük keyiftir.

Giriş ücreti 16 TL’dir. Müzekart geçerli değildir. Ancak Müzekart sahiplerine %20 indirim vardır.

 • Sabancı Müzesi Giriş Ücreti 2018

Sabancı Müzesi koleksiyonunda Osmanlı İmparatorluğu döneminden kalma çok kıymetli hat eserleri görülebilir. Buna ek olarak muhteşem bir resim koleksiyonu vardır. Üçüncü ana koleksiyon ise Mobilya ve Dekorasyon koleksiyonudur.

Sabancı Müzesi İstanbul Boğazı’nın en güzel semtlerinden Emirgan’dadır. Giriş ücreti kişi başı 25 TL’dir. Müzekart direkt olarak bedava geçiş sağlamaz ancak Müzekart+ sahipleri sadece 10 TL ödeyerek müzeyi ziyaret edebilirler.

 • İstanbul Modern Müzesi Giriş Ücreti 2018

İstanbul Modern Müzesi, Tophane’de Cruise Gemilerinin yanaştığı limanın hemen bitişiğinde konumlanmıştır. Bu mükemmel konumu sayesinde İstanbul’a gelen turistlerin de çokça ziyaret ettiği bir mekandır. Müzenin içinde harika resim koleksiyonları görülebilir. Sabit bir resim ve modern eserler sergisi olduğu gibi, geçici (contemporary) sergiler de mevcuttur.

Giriş ücreti 25 TL’dir. Müzekart geçerli değildir ve müzekart sahipleri için bir indirim yoktur. 10 kişi ve üzeri aile veya arkadaş gruplarında fiyat kişi başı 20 TL’ye düşmektedir.

İstanbul Müzeleri Giriş Ücretleri yazısı zaman geçtikçe güncellenecek ve yeni müzeler eklenecektir. Bu sayfayı ara sıra ziyaret ederseniz. Eklenen yeni müzeleri görebilirsiniz.

İstanbul Modern Müzesi Ücretsiz Ziyaret!

İstanbul Modern Müzesi, her Perşembe günü halkın ziyaretine ücretsiz olarak açıktır.

İstanbul Müze Giriş Ücretleri Listesi 2018

 • Pera Müzesi Giriş Ücreti 2018

Pera Müzesi, İstiklal Caddesi’nin hemen paralelinde bulunan Pera Meşrutiyet Caddesi’nde bulunur. The Marmara Pera ve Pera Palas gibi otellerin de olduğu bu güzel caddede, mimarisi ile ön plana çıkan harikulade bir yapıdan müzeye dönüştürülmüştür.

Pera Müzesi’nin içindeki kalıcı sergide, Türk-Osmanlı tarihinde müzecilik çalışmaları için ilk adımı atan ve Osmanlı topraklarından toplanan Arkeolojik eserler ile ilk müzemizi kuran Osman Hamdi Bey’in meşhur Kaplumbağa Terbiyecisi tablosunu da görebilirsiniz.

Pera Müzesi, Taksim Meydanı’ndan başlayıp; Galata Kulesi ile sonlanan bir İstiklal turunda görülebilecek en güzel yerlerden biridir. Pera Müzesi giriş ücreti 20 TL’dir. Müzekart geçerli değildir. Ancak müzekart+ sahipleri için kafeteryada %15 indirim vardır.

Pera Müzesi’ne Ücretsiz Ziyaret!

Pera Müzesi’nin güzel uygulamalarından birine Uzun Cuma adı verilir. Cuma günleri akşam 18:00 ile 22:00 arasında müze ücretsiz ziyaret edilmektedir.

* Tavsiye, İstanbul Müzeleri için giriş ücreti ve bununla beraber ziyaret saatleri de içeren bir gezi yazısı okumak isterseniz, İstanbul Müze Giriş Ücretleri Ve Ziyaret Saatleri isimli yazıya da göz atabilirsiniz.

© İstanbul Müze Giriş Ücretleri 2018


İstanbul’un müzelerini ve tarihi eserlerini profesyonel kokartlı bir İstanbul Turist Rehberi eşliğinde gezmenizi önerilir. İşinin ehli bir rehber ile yapacağınız İstanbul Turu, sizde unutulmaz anılar bırakacaktır. Ailenize, sevdiklerinize veya arkadaşlarınıza, İstanbul’da özel rehberli bir tur hediye edebilirsiniz.

By Serhat Engül

One Comment Add yours

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s