Paris Gezi Rotası Ve Gezilecek Yerler Rehberi

Paris Gezi Rotası Ve Gezilecek Yerler Rehberi

Paris şehri için âşıklar şehri veya romantizmin başkenti gibi tanımlar sıkça kullanılır. Aslına bakarsanız Paris, sizin bakış açınıza göre şekil değiştiren bir şehirdir. Bir seyahat ile ilgili ne arzu ederseniz onu sağlayabilecek potansiyele sahip olduğundan, Paris gezisi kişiye özeldir. Elbette romantik olmak zorunda değilsiniz, ancak Paris sizi öyle olmaya teşvik edecektir.

Giriş

Paris Gezi Rehberi yazısını kaleme alma işini uzun süredir erteliyordum. Çünkü Paris ile ilgili izlenimlerimi satırlara dökmeye başladığımda, uzun saatler boyunca bilgisayar başına kilitleneceğimi ve nefes almadan yazacağımı biliyordum. Biraz uzun bir yazı ortaya koymuş olabilirim. Ancak Paris gibi bir kenti uzun cümleler ile tarif etmek lazımdı. Aksi takdirde söylenmek istenen şeyler tam olarak yerini bulmazdı.

Paris Muhteşem Manzara

Paris’te 3 Günde Yapılacak Şeyler

Peki Paris’te yapılacak şeyler kısaca nelerdir? Bu soruyu rehber alıp, şöyle özet niteliğinde bir giriş yapalım:

Paris’te Kültür Sanat

Tarihe ve kültüre meraklı biriyseniz, Louvre ve Orsay müzelerindeki muhteşem sanat koleksiyonları görebilirsiniz. Opera veya tiyatro gibi sanatsal etkinlikler için sayısız seçenek bulabilir ve Paris Opera Binası’ndan ilham alabilirsiniz.

Paris Opera Binası

Paris’te Yeme – İçme

Eğer mutfak sanatlarına ilgi duyuyorsanız, zaten bu işin kaynağına geldiniz; en tarz caféler, en leziz patisserie ve restoranlar Paris’in bir ucundan diğerine kadar yayılmış durumdalar. Geçtiğimiz günlerde, Türkiye’nin en ünlü gurmesi Vedat Milör’ün Paris’i ballandırarak anlattığı bir yazıya denk gelmiştim, Paris’te kendini oyuncakçı dükkanına giren bir çocuk gibi hissettiği satırlarından belli oluyordu.

Paris’te Yürüyüş

Eyfel Kulesi’nin tepesine çıkmak ve Paris’i seyre dalmak, Ressamlar Tepesi olarak anılan Montmarte Tepesi’nin bohem atmosferine kendinizi bırakmak veya Seine Nehri gezisi yapan bir tekneye atlayıp keyiften sarhoş olmak mümkün…

Paris Seine Nehri Kıyıları

Paris’te Fotoğraf Çekmek

Fotoğraf çekmeyi seviyorsanız, lens çantanızı yanınıza almayı ihmal etmeyin, böylece mimari yapıları da, sokakta akıp giden hayatı da ayrıntıları ile fotoğraflayabilirsiniz. Açıkçası Paris’te çirkin bina bulmak zor, bu yüzden fotoğraf makineniz fazla mesai yapacaktır.

Paris’in Panoramik Manzarası

Paris’te Gece Hayatı

Gece hayatından bahsedelim derseniz, Latin Mahallesi’ne davetlisiniz; ya da hiçbir kapalı mekâna girmeden, sadece Paris sokak müzisyenleri ile bile eğlenebilirsiniz. Zira bazı müzisyenlerin etrafında orta halli bir barı dolduracak kadar insan birikiyor ve çılgınca dans ediyor.

Biraz uzun bir giriş yaparak, başladığımız noktaya dönmüş olduk. Sözün özü, Paris siz ne isterseniz O’dur. Dünyadaki tüm seyahat severlerin, Paris’e özel bir ilgi ile yaklaşması da bu sebepten olsa gerek.

Paris Latin Mahallesinde Gece Hayatı

Paris Gezi Rehberi 2017

Paris’te ulaşım, Paris’e ne zaman gidilmeli, Paris’te nerede kalabilirim gibi sorulara cevap veren Paris Gezi Rehberi, makalemizin pratik bilgiler içeren girişidir. Ancak siz direkt olarak gezilecek ve görülecek eserler ile ilgileniyorsanız, birkaç satır aşağıya giderek Paris’in tadını çıkarmaya koyulabilirsiniz.

Paris’e Ne Zaman Gidilir?

Paris, İstanbul’a göre daha kuzeyde konumlandığı için görece olarak soğuk bir şehir. Yazın bile hava sıcaklığı 25 derece civarında seyrediyor. Paris’i ziyaret edecek en güzel zaman, bahar aylarıdır diyebiliriz.

İlkbahar ve sonbahar dönemlerinde, hafif serin ve tempolu yürüyüşe elverişli hava şartlarına denk gelebilirsiniz. Ancak kış aylarında Paris oldukça soğuktur.

Paris Şehrinde Ulaşım

Paris’te metro ağı oldukça işlevsel bir şekilde tasarlanmış. Metro duraklarının araları oldukça kısa ve yürümekten yorulduğunuz anda kendinizi metroya kolayca atabiliyorsunuz. Paris’in metrosu seyahat severlere avantaj sunuyor sunmasına, ancak kendinizi bu rahat çok alıştırmayın, Paris sokaklarında kaybolmak bu seyahatin ruhunda olan bir şey. Her yapı birbirinden güzel ve hepsini haritadan takip edip bulmak mümkün değil. Bazen spontane olarak ara sokaklara dalmak lazım.

Paris Metro Haritası

Paris kentinin altı adeta bir köstebek yuvası gibi ve şehrin altında yüzlerce metro hattı bulunuyor. Paris’te gezilecek yerleri, turistik haritada incelemek işin kolay yolu; ancak o noktalara metro ile nasıl gidildiğini, Paris metro haritasında ciddi ciddi çalışmanız gerekiyor. Zaten metro haritasının detaylarına vakıf olduğunuzda tatiliniz bitmiş oluyor.

Paris Şehrinin Havalimanları

Paris kentinde üş tane havalimanı bulunuyor. Bunların adları Charles De Gaulle Havalimanı, Orly Havalimanı ve Beauvis Havalimanı olarak geçiyor. Charles de Gaulle ile Orly merkeze çok yakındır. Her biri şehir merkezinden aşağı yukarı 20 km uzaklıkta, ancak Beauvis Havalimanı şehirden 115 km uzaklıkta konumlanıyor. Her bir havalimanından otobüs ve metro ile ulaşım var.

Beauvis Havalimanı’na Ryan Air gibi ekonomik firmalar iniş yapıyor.  Bu yüzden bu havalimanına işiniz düşebilir. Uzaklık gözünüzü korkutmasın, şehir merkezine 75 dakika kadar sürse de, direkt otobüs seferleri var.

Paris Şehrinin Tren Garları Ve İstasyonları

Paris şehrinde birçok tren istasyonu bulunuyor. Bunlardan en sık kullanılan üç tanesi Paris Gare du Nord (Nord Tren İstasyonu), Paris Gare de l’est, Paris Gare d’Austerlitz ve Paris Gare de Lyon. Tren istasyonlarının her biri farklı noktalarda, ancak şehir merkezine uzaklıkları aynı… Eyfel Kulesi’ni rehber alacak olursak, istasyonların şehir merkezine uzaklığı 6 ila 8 km arasında değişiyor. Metro ile bu istasyonlara gitmek çok kolay. Zaten metrodan ineceğiniz durağın ismi, tren istasyonu ile aynı…

Paris Pass Nedir? Paris Museum Card Nedir?

Bu iki kart aslında ayrı şeyler ancak çoğunlukla birbiri ile karıştırılıyor.

Paris Museum Card – Paris Müze Kartı

Paris’te müzelere girişi hızlandıran bir çeşit müzekart. Fiyatı Paris Pass kartına göre daha ucuz. Belli müzelerde geçiyor ve girişte kuyruk beklemeden içeri girme şansı tanıyor. Ki bu Paris gibi milyonlarca turistin omuz omuza yürüdüğü yoğun bir kentte, programınızı gerçekleştirme açısından hayati önem taşıyor.

Paris Pass Attraction Card – Paris Pass Aktivite Kartı

Paris Pass kartının fiyatı, üst satırlarda bahsettiğimiz müzekarta nazaran oldukça yüksek. Ancak bazı avantajları var. Müzekart gibi müze girişlerinde kullanıldığı gibi, üstü açık turistik otobüs ile şehir turu, nehirde tekne turu, şarap tadımı ve rehberli Paris Opera Binası turu gibi özel hizmetler sunuyor.

Paris’te Konaklama Önerileri? Nerede Kalınır?

Paris, sırt çantası ile günübirlik tarzda seyahat edenler için en zor şehirlerden birisi… Çünkü eğer şehirde konaklama rezervasyonu yapmazsanız açıkta kalma riskiniz var. Benim gittiğim sene, Rugby turnuvası nedeniyle tüm oteller doluydu ve bir hostelde konakladım. Ancak hostelde bile üç gün art arda kalacak yatak kalmamıştı ve son gecemi 3. Sınıf bir otelde geçirmek zorunda kaldım.

Benim gittiğim dönemde henüz Air BNB denen muhteşem şey icat edilmemişti. Şimdi Parislilerin yaşadığı apartmanlarda daire kiralamak ve şehrin yerlisi gibi konaklamak mümkün. Benim size önerim, otel veya pansiyon yerine şehrin merkezine yakın bir daireyi kiralayıp, halkın içine karışmanız olur.

Paris’te Gezilecek Noktalar

Paris’te Gezilecek Ve Görülecek Yerler

Paris şehrinin ziyaretçilere sunduğu olanaklar öylesine çok ki, gezi yazısı da uzayıp gidiyor. Şimdi keyif alacağınızı umduğum bir Paris’te Görülecek Yerler bölümüne giriyoruz. Haydi başlayalım!

Eyfel Kulesi

Eyfel Kulesi, birçok insan için Paris’te görülecek ilk yer olsa gerek. Çocukluğumuzdan itibaren görsel hafızamıza kazınmış olan Eyfel Kulesi’ne çıkmak büyük bir keyif. Paris’in manzarasını tepeden izleyebilir ve dilediğinizce fotoğraf çekebilirsiniz. Tabi çevrenizdeki kalabalıktan fırsat bulabilirseniz!

Eyfel Kulesi’nin varlığı, ilk inşa edildiği yıllarda büyük tartışmalara sebep olsa da, şimdi şehrin önemli bir simgesi haline gelmiş durumda… Özel ışıklandırma sistemleri ile akşamları rengârenk bir görünüme kavuşan Eyfel Kulesi, Fransız halkının ruh halini yansıtacak renklere bürünüyor. Şehirde bir kutlama veya yas var ise, bunu Eyfel Kulesi aracılığı ile anlamak mümkün…

Eyfel Kulesi Her Haliyle Güzel

Champs Elysées (Şanzelize Bulvarı)

Şanzelize Bulvarı, dünyanın en çok bilinen ve en çok merak edilen caddesi olsa gerek. Onlarca milyon insanı ağırlayan Paris’te en çok gezilen cadde burası… Hal böyle olunca tüm meşhur markalar da burada birer mağaza açmışlar. Büyük markaların en yeni ürünleri buradaki showroomlarda sergileniyor.

Champs Elysées (Şanzelize Bulvarı)

Arch De Triomphe (Zafer Anıtı)

İmparator Napolyon tarafından, savaşlarda hayatını kaybeden Fransız askerlerinin anısına yapılmış dev bir zafer anıtıdır. Napolyon Savaşları döneminde, Napolyon ve muzaffer ordusu, aynı Roma İmparatorluğu dönemini anımsatır biçimde bu anıtın altından geçer ve halkı selamlarmış. Şimdilerde Japon turistlerin fotoğraf çektirirken önünde zıplayıp durduğu bir tarihi eser. Paris şehir planlaması gereği, bu eser Paris’in tam kalbinde konumlanmış. Anıtın her köşesinden çıkan dev bulvarlar, Paris’e hayat veren damarlar gibi Paris’in içerlerine süzülüyor.

Arch De Triomphe (Zafer Anıtı)

Alexander Köprüsü

Bu köprü Paris Gezilecek Yerler rotasının tam ortasında bulunuyor ve şehre büyük bir estetik katıyor. Altın rengindeki heykelleri ve zarif mimarisi ile Paris’in görülecek yerleri listesinde yerini alıyor.

Alexander Köprüsü

Notre Dame Katedrali

Notre Dame Katedrali 1345 yılında inşa edilmiş. Önemli bir tarihi eser olduğuna şüphe yok, ancak bu güzel kiliseyi meşhur eden, mimari özelliklerinden çok Victor Hugo’nun romanına konu olmasıdır. Notre Dame de Paris adı ile bilinen roman, sonraları bir opera eserine çevrilmiş ve dünyada büyük şöhret kazanmıştır. Türkçede Notre Dame’ın Kamburu olarak bildiğimiz bu roman aslında özel bir sebepten dolayı yazılmıştır.

19 Yüzyıl’daki Baron Haussman şehir planı bünyesinde yıkılması düşünülen harabe halindeki Notre Dame Kilisesi için Victor Hugo çok hüzünlenmiş ve bu romanı kaleme almış. Fransızların dikkatini ansızın bu önemli tarihi esere çeken yazar, yarattığı kamuoyu baskısı ile kilisenin restore edilmesini sağlamış. Böylece yüzlerce yıllık katedral binası da yıkılmaktan kurtulmuş.

Notre Dame Katedrali

Louvre Müzesi

Louvre Müzesi deyince, herkesin aklına ilk gelen şey Leonardo Da Vinci ve Mona Lisa olacaktır. Evet haklısınız, bu tablonun şöhreti müzenin önüne geçmiş durumda… Ancak Louvre Müzesi’nde Mona Lisa’nın bulunduğu Latin Eserleri bölümünde öylesine güzel tablolar var ki, bir kez seyre daldığınızda Mona Lisa’yı görmek için geldiğinizi bile unutuyorsunuz. Hatta Mona Lisa, bu muhteşem tabloların yanında sıradan bile kalabiliyor. Eğer Mona Lisa, Leonardo Da Vinci tarafından resmedilmemiş olsa, bu muhteşem koleksiyonun içinde fark edilmeyebilirdi. Abarttığımı düşüneceksiniz ama anlatılmaz yaşanır derler ya, Louvre Müzesi öyle bir yer.

Louvre Müzesi

Orsay Müzesi

Paris’in en çok ziyaret edilen ikinci müzesi olan Orsay, 1848 ile 1914 yılları arasında Fransız sanatçıların resmettiği tablolar ile dolu… Empresyonizm sanat akımının şekillendiği bu yıllarda, Paris’i ve doğayı resmeden enfes resimler çizilmiş. İşte bu yeni akımın temsilcileri olan Renoir, Monet, Degas, Gauguin, Cézanne ve Manet gibi ressamların büyülü dünyasında bir yolculuğa çıkarıyor sizi Orsay Müzesi…

Orsay Müzesi

Paris Opera Binası

2000 kişilik kapasitesi olan muhteşem bir binadır ve 1875 yılında yapılmıştır. Ancak bu binayı esas önemli kılan, Operadaki Hayalet isimli dünyaca ünlü oyunun uzun yıllar burada sahnelenmiş olmasıdır.

Latin Mahallesi

Paris’te birçok üniversite kampüsünün çevrelediği Latin Mahallesi, adeta şehrin kalbinin attığı bir yer. Öğrencilerin ve şehrin entelektüel atmosferinin tadını çıkarmaya gelen turistlerin akın ettiği bu mahalle, dinamizmi ile insanı mıknatıs gibi kendine çekiyor. Ayrıca Paris’te gece hayatının da önemli bir bölümü bu bölgede hayat buluyor.

Montmarte Ressamlar Tepesi

Montmarte sokaklarına sirayet etmiş olan entelektüel atmosfer, sanata meraklı insanlar için oldukça etkileyici olacaktır. Zira geçmişte Salvador Dali, Picasso, Van Gogh gibi ressamların ikamet ettiği bir mahalle imiş. Paris şehrinden aldıkları ilhamı burada tablolarına aktaran ressamlar, mahalleye de ressamlar tepesi isminin verilmesine vesile olmuşlar.

Montmarte Ressamlar Tepesi

Sacre Coeur Bazilikası

Montmarte Tepesi deyince akla gelen ilk tarihi eser, Sacre Coeur Kilisesi’dir. 1875 yılında yapımına başlanan bu göz alıcı kilise, Birinci Dünya Savaşı nedeniyle bitirilememiş. Gecikmeyle de olsa 1919 yılında hizmete açılmış. Bazilikanın bahçesinde muhteşem bir Paris manzarası sizi bekliyor.

Sacre Coeur Bazilikası

Seine Nehri

Seine, Paris şehrinin ortasından; İstanbul Boğazı misali akıp giden bir su yoludur. Nehrin üzerinden 37 köprü geçer ve Paris‘i çeşitli noktalardan birbirine bağlar. Bu köprülerden en güzel ise yukarıda ismini andığımız Alexander Köprüsü’dür.

Seine Nehri Ve Eyfel Kulesi

Madeleine Kilisesi

Ben gittiği şehirde hiçbir tarihi eseri pas geçmeyen bir gezgin olduğumdan, Neo-Klasik nizamda inşa edilmiş bu etkileyici kiliseyi de ziyaret etmiştim. Şehirde bir veya iki gün kalanlar için öncelikli bir eser olmasa da, üç gün kalıyorsanız listenize eklemenizi öneririm.

Küçük Saray (Petit Palais)

Paris’te şehrin tam merkezinde iki tane güzel saray arz-ı endam ediyor. Bunlardan biri Büyük Saray, diğeri ise Küçük Saray. Bunu özellikle telaffuz ettim, çünkü Küçük Saray aslında küçük filan değil. Devasa boyutlarda bir saray olduğu halde, yanında abisi bulunduğu için Küçük Saray demişler. Küçük Saray’da muhteşem bir sanat koleksiyonu bulunuyor. Müze gezmeyi sevenler için Louvre ve Orsay’dan sonra üçüncü bir seçenek olacaktır.

Küçük Saray (Petit Palais)

Serhat Engül


Paris Gezi Notları Ve Seyahat Rehberi 2017 ve 2018

One Comment Add yours

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s