Efes Antik Kenti Giriş Ücreti ve Saatleri

Efes Antik Kenti

Efes Antik Kenti Giriş Ücreti ve Saatleri

Efes Antik Kenti, milattan önce 5000 yılına kadar uzanan tarihi ile muhteşem bir tarihi eserdir. Türkiye’nin en çok ziyaret edilen müzeleri arasında ilk üç arasına giren Efes, bu unvanı Ayasofya ve Topkapı Sarayı ile paylaşmaktadır.

Efes Antik Kenti‘nin bu denli çok ziyaret edilmesinin bir sebebi de, Kuşadası kentinde bulunan Kuşadası Kruvaziyer Limanı sayesindedir. Cruise gemileri dünyada yükselen bir trend olan 5 yıldızlı otel konforuna sahip gemilerle seyahat etmeyi sağlar.

Yürüyen şehir misali binlerce insanı taşıyan ve bu gemiler, Efes‘e yalnızca 20 kilometre mesafede  bulunan Kuşadası Gemi Limanı‘nda yolcularını indirir ve bölgenin turizm ekonomisine büyük katkıda bulunurlar.

Efes Antik Kenti Ve Celsus Kitaplığı

Efes Antik Kenti Ve Celsus Kitaplığı

Efes Antik Kenti Nerededir?

Efes Antik Kenti, İzmir ilinin sınırları içerisinde bulunan, Selçuk ilçesinin içinde konumlanır. Selçuk aslında küçük ve sakin bir İzmir ilçesidir, yaz aylarında Efes Antik Kenti’ni ziyaret etmeye gelen yerli ve yabancı turistler; Selçuk ilçesine bir hareket ve renklilik katarlar.


Efes Antik Kenti Giriş Ücreti

Efes giriş ücreti 72 Türk Lirası‘dır. Efes Antik Kenti’ni ziyaret etmek istiyorsanız, Müzekart almanız tavsiye edilir. Müzekart kullanarak Türkiye’deki diğer antik kentler ve müzelere bir yıl boyunca giriş yapabilirsiniz. Müzekart’ın güncel fiyatı ise 70 TL‘dir.


Efes Antik Kenti Harabeleri

Efes Antik Kenti Harabeleri

Efes Antik Kenti’nde Müzekart Geçerli Mi?

Evet, Efes Antik Kenti müze kartın geçerli olduğu yerler arasındadır. Girişteki gişelerden Müzekart çıkartıp, Efes Antik Kenti’nde ve diğer birçok müzede kullanabilirsiniz. Dikkat! Efes Antik Kenti içindeki yamaçevlerde, müzekart geçerli değildir.

Efes Antik Kenti Ziyaret Saatleri

Efes Antik Kenti’nde yaz ve kış saati uygulamaları vardır. İki çeşit açılış-kapanış saati vardır.

Efes Antik Kenti Yaz Sezonu Ziyaret Saatleri

Yüksek sezon olarak kabul edilen 15 Nisan ile 2 Ekim arasında, sabah 08:00 ile 18:30 saatleri arasında açıktır. Bu dönem boyunca yaz saati uygulaması vardır.

Efes Antik Kenti Kış Sezonu Ziyaret Saatleri

Düşük sezon olarak kabul edilen 3 Ekim ile 14 Nisan arasında ise sabah 08:00 ile 17:00 arasında açıktır. Kış sezonunda Efes Antik Kenti‘ne ziyaret oranları, yaz aylarına göre çok düşüktür.

Efes Örenyeri Ne Zaman (Hangi Mevsim) Gezilir?

Efes Örenyeri uçsuz bucaksız bir açık hava müzesi gibidir. Kışın çok soğuk ve rüzgarlı olduğu gibi, yazın da aşırı sıcaktır. Bu yüzden Efes Antik Şehrini ziyaret etmek için bahar dönemlerini tercih edebilirsiniz. İlkbaharda Nisan ve Mayıs Ayları ve sonbaharda Eylül ile Ekim aylarında Efes Harabelerini ziyaret etmek büyük keyiftir.

Efes Antik Kenti Giriş Ücreti Ve Ziyaret Saatleri

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *