İstanbul Müzeleri Giriş Ücretleri 2019

İstanbul Müzeleri Giriş Ücretleri

İstanbul Müzeleri Giriş Ücretleri Hakkında Güncel Bilgiler 2019

İstanbul’un müzelerinin sayısı uzun bir listeyi dolduracak kadar fazladır. İstanbul’un tüm müzelerinin giriş ücretlerini liste yapmak istesek, ortaya bir blog yazısına sığmayacak kadar büyük bir içerik çıkabilirdi. Bu yüzden İstanbul’da bulunan belli başlı müzelerin giriş ücretlerini paylaşmaya çalışacağız.


İstanbul Müzeleri Giriş Ücretleri 1 Ekim 2018 tarihinde güncellendi. Müze ücretlerine yaklaşık %50 zam geldi. Müze Kart almak isteyenler ise 70 TL ödeyerek MüzeKart+ satın alabilir ve Kültür Bakanlığı’na bağlı müzelere bir sene boyunca sınırsız girebilirler.


İstanbul Müze Ücretleri Ve Müzekart İle Giriş Bilgisi

 • Ayasofya Müzesi Giriş Ücreti 2019

Ayasofya 1500 yıllık bir tarihi eserdir ve herkesin görmesi kesinlikle tavsiye edilir. Tarihte hem kilise, hem de cami olarak hizmet vermiş bir yapıdır. İçinde paha biçilemeyecek derecede güzel Bizans dönemi eserler olduğu gibi, 15 ile 19. Yüzyıl arasında eklenmiş Osmanlı eserleri de görülebilir.

Ayasofya Müzesi’ne giriş ücreti 60 TL’dir. Müzekart geçerlidir.

 • Topkapı Sarayı Müzesi Giriş Ücreti 2019

Topkapı Sarayı, İstanbul’un simge eserlerinden biridir. Osmanlı İmparatorluğu tarihini en güzel gözlemleyecek yerdir. Giriş ücreti 60 TL’dir. Ancak Harem Dairesi de gezilmek istenirse, 35 TL ekstra ücret ödenmesi gerekir. Müzekart normal ziyarette geçer, ancak Harem Dairesi için geçmez.

İstanbul Müzeleri
Topkapı Sarayı Müzesi
 • Yerebatan Sarnıcı Giriş Ücreti 2019

Yerebatan Sarnıcı bir zamanlar İstanbul’un en kıymetli bölgesi olan Sultanahmet’e su sağlayan ana sarnıçtı. Yer altındaki bu tarihi eser, aynı Ayasofya gibi 1500 yaşındadır. Giriş Ücreti yabancılar için 20, Türk ziyaretçiler için ise 10 TL’dir. Müzekart geçmez.

 • Türk Ve İslam Eserleri Müzesi Giriş Ücreti 2019

Bu müzede adından da anlaşılacağı gibi hem Türk, hem de İslam eserleri görülebilir. Büyük Selçuklu Devleti ve Osmanlı İmparatorluğu‘ndan kalma muhteşem eserler olduğu gibi, Halifelik dönemlerinden kalma sanat eserleri de sergilenir. Giriş ücreti 35 TL’dir. Müzekart ile giriş yapılabilir. Müzekart geçerlidir.

Türk Ve İslam Eserleri Müzesi
 • İstanbul Arkeoloji Müzesi Giriş Ücreti 2019

İstanbul Arkeoloji Müzesi dünyanın sayılı Arkeolojik eser koleksiyonlarından biridir. İçindeki her eser çok kıymetlidir. Muhteşem lahitler, heykeller, büstler ve sikkeler bulunur. Türkiye’nin Yunan-Roma mirasını çok güzel yansıtan bir müzedir. Giriş ücreti 30 TL’dir. Müzakart geçerlidir.

 • Büyük Saray Mozaikleri Müzesi Giriş Ücreti 2019

Bu müze içindeki mozaiklerin kıymeti çok büyük olsa da, az bilinen bir yerdir. Sultanahmet Camii’nden bitişikteki tarihi Arasta Çarşısı’na geçince, çarşının içinden geçilen bir giriş kapısı vardır. Geçmişte Büyük Roma-Bizans Sarayı, Sultanahmet Camii ve onu çevreleyen yapıların olduğu arazi üzerinde yükseliyordu.

Öyle büyüktü ki, alt sokaklarda kalan Cankurtaran Semtini bile kaplayacak kadar büyük terasları ve ek binaları vardı. Sultanahmet Camii’nin olduğu tepeden, sahile kadar kademeli olarak seyir terasları ile süslü bir şekilde perde gibi iniyordu.

Büyük Saray’ın yerlerini süsleyen eşsiz mozaikler, Arkeolojik kazılarda bulunmuştur ve burada sergilenmektedir. Daha çok av resimlerinden oluşan mozaikler, yüzeyinde yer yer eksikler olsa da oldukça ilgi çekicidir.

Saray Mozaikleri Müzesi için Giriş ücreti 20 TL’dir ve müzekart geçerlidir.

 • Dolmabahçe Sarayı Giriş Ücreti 2019

İstanbul, özellikle Sultan Abdülmecid (1839-1861) döneminden itibaren büyük mimari değişikliklere ve imar alanında bir atılıma sahne olmuştur. O dönemin saray mimarları olan Balyan Ailesi etkisiyle de, Neo-Klasik ve Barok yapılar ön plana çıkmış ve yerleşim Tarihi Yarımada dışında, Boğaz kıyılarına doğru kaymıştır.

Ahşap yapıların yerine Kargir (Taş) yapıların tercih edilmeye başlandığı bu yıllarda, Osmanlı İmparatorluğu; geleneksel sarayı olan Topkapı Sarayı‘nı terk etmiş ve Boğaz’ın en güzel yerlerinden birinde konumlanmış Dolmabahçe Sarayı’na taşınmıştır.

Dolmabahçe Sarayı’na giriş ücreti 60 TL‘dir. Harem Dairesi ziyareti için ekstra ücret ödenmesi gerekmektedir. Bu saray TBMM  Milli Saraylar Müdürlüğü tarafından işletildiği için, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından verilen Müzekart burada geçerli değildir.

Dolmabahçe Sarayı Giriş Ücreti
 • Yıldız Sarayı Ve Şale Köşkü Giriş Ücreti 2019

Yıldız Sarayı, Sultan II. Abdülhamit tarafından inşa ettirilmiştir. Yıldız Parkı‘nın iç kısımlarında kalan ahşap yapım Şale Köşkü ve onu çevreleyen bazı yapılardan ibaret bir saraydır. Şale Köşkü oldukça etkileyici bir iç dekorasyona sahip, şık bir yerdir. Sarayın bahçelerinde dolaşmak ferahlık verir ve İstanbul’un yoğun trafiğinden ve atmosferinden kısa süreli bir kaçış sağlar.

Yıldız Sarayı giriş ücreti 20 TL‘dir. Yıldız Çini ve Porselen Fabrikası giriş ücreti de yine 20 TL‘dir Bu müzelerde Müzekart geçerli değildir.

 • Beylerbeyi Sarayı Giriş Ücreti 2019

Beylerbeyi Sarayı; Dolmabahçe ve Yıldız gibi 19. Yüzyıl’da inşa edilmiş ancak burası padişahların konaklaması amacıyla inşa edilmemiştir. Beylerbeyi Sarayı, Osmanlı’nın büyük sarayları içerisinde Anadolu Yakası‘nda bulunan tek saraydır ve aslında bir misafirhanedir.

Yurt dışından Padişahı ziyarete gelmiş olan yabancı devlet başkanları, krallar ve kraliçeler ve diğer aristokratlar bu sarayda misafir edilmişlerdir.

Beylerbeyi Sarayı giriş ücreti 2018 yılı itibariyle 40 TL’dir.

Beylerbeyi Sarayı Giriş Ücreti
 • Koç Müzesi Giriş Ücreti 2019

Koç Müzesi Haliç’in Beyoğlu kanadında kalan kıyılardaki bir müzedir. Türkiye’nin ve Dünya’nın sanayi ve endüstri gelişimini çeşitli maketler, modeller, resimler ve antika eşyalar ile betimlemektedir. Özellikle çocuklar için çok eğitici bir müzedir.

Müzenin bahçesinde uçaklar, eski otomobiller bulunur. Ayrıca Türk Silahlı Kuvvetleri’ne ait bir denizaltı ve Şehir Hatları işletmesine bağlı eski bir vapur da bulunabilir. Müzenin açık alanlarındaki kafeterya ve restoranlarda vakit geçirmek ve Haliç manzarası eşliğinde bir şeyler yemek ve içmek büyük keyiftir.

Giriş ücreti 18 TL’dir. Müzekart geçerli değildir. Ancak Müzekart sahiplerine %20 indirim vardır.

Koç Müzesi Giriş Ücreti
 • Sabancı Müzesi Giriş Ücreti 2019

Sabancı Müzesi koleksiyonunda Osmanlı İmparatorluğu döneminden kalma çok kıymetli hat eserleri görülebilir. Buna ek olarak muhteşem bir resim koleksiyonu vardır. Üçüncü ana koleksiyon ise Mobilya ve Dekorasyon koleksiyonudur.

Sabancı Müzesi İstanbul Boğazı’nın en güzel semtlerinden Emirgan’dadır. Giriş ücreti kişi başı 30 TL’dir. Müzekart direkt olarak bedava geçiş sağlamaz ancak Müzekart+ sahipleri sadece 20 TL ödeyerek müzeyi ziyaret edebilirler.

Sabancı Müzesi Giriş Ücreti
 • İstanbul Modern Müzesi Giriş Ücreti 2019

İstanbul Modern Müzesi, Tophane’de Cruise Gemilerinin yanaştığı limanın hemen bitişiğinde konumlanmıştır. Bu mükemmel konumu sayesinde İstanbul’a gelen turistlerin de çokça ziyaret ettiği bir mekandır. Müzenin içinde harika resim koleksiyonları görülebilir. Sabit bir resim ve modern eserler sergisi olduğu gibi, geçici (contemporary) sergiler de mevcuttur.

Giriş ücreti 32 TL’dir. Müzekart geçerli değildir ve müzekart sahipleri için bir indirim yoktur. 10 kişi ve üzeri aile veya arkadaş gruplarında fiyat kişi başı 25 TL’ye düşmektedir.

İstanbul Müzeleri Giriş Ücretleri yazısı zaman geçtikçe güncellenecek ve yeni müzeler eklenecektir. Bu sayfayı ara sıra ziyaret ederseniz. Eklenen yeni müzeleri görebilirsiniz. Şayet Müzekart ile ilgili daha fazla bilgi edinmek isterseniz, müzekart nedir nereden alınır isimli yazıya da göz atmak isteyebilirsiniz.

İstanbul Modern Müzesi Ücretsiz Ziyaret!

İstanbul Modern Müzesi, her Perşembe günü halkın ziyaretine ücretsiz olarak açıktır.

İstanbul Modern Müzesi Giriş Ücreti
 • Pera Müzesi Giriş Ücreti 2019

Pera Müzesi, İstiklal Caddesi’nin hemen paralelinde bulunan Pera Meşrutiyet Caddesi’nde bulunur. The Marmara Pera ve Pera Palas gibi otellerin de olduğu bu güzel caddede, mimarisi ile ön plana çıkan harikulade bir yapıdan müzeye dönüştürülmüştür.

Pera Müzesi’nin içindeki kalıcı sergide, Türk-Osmanlı tarihinde müzecilik çalışmaları için ilk adımı atan ve Osmanlı topraklarından toplanan Arkeolojik eserler ile ilk müzemizi kuran Osman Hamdi Bey’in meşhur Kaplumbağa Terbiyecisi tablosunu da görebilirsiniz.

Pera Müzesi, Taksim Meydanı’ndan başlayıp; Galata Kulesi ile sonlanan bir İstiklal turunda görülebilecek en güzel yerlerden biridir. Pera Müzesi giriş ücreti 20 TL’dir. Müzekart geçerli değildir. Ancak müzekart+ sahipleri için kafeteryada %15 indirim vardır.

Pera Müzesi’ne Ücretsiz Ziyaret!

Pera Müzesi’nin güzel uygulamalarından birine Uzun Cuma adı verilir. Cuma günleri akşam 18:00 ile 22:00 arasında müze ücretsiz ziyaret edilmektedir.

Pera Müzesi Giriş Ücreti

* Tavsiye, İstanbul Müzeleri için giriş ücreti ile beraber ziyaret saatlerini de içeren bir gezi yazısı okumak isterseniz, İstanbul Müzeleri Ziyaret Saatleri isimli yazıya da göz atabilirsiniz.

© İstanbul Müzeleri Giriş Ücretleri 2019


İstanbul’un müzelerini ve tarihi eserlerini profesyonel kokartlı bir İstanbul turist rehberi eşliğinde gezmenizi önerilir. İşinin ehli bir rehber ile yapacağınız İstanbul Turu, sizde unutulmaz anılar bırakacaktır. Ailenize, sevdiklerinize veya arkadaşlarınıza, İstanbul’da özel rehberli bir tur hediye edebilirsiniz.


İstanbul Müzeleri Giriş Ücretleri By Serhat Engül

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *