İstanbul’da Gezilecek Görülecek Güzel Yerler

İstanbul’da Gezilecek Yerler

İstanbul’da Gezilecek Görülecek En Güzel Yerler Listesi

İstanbul M.Ö. 638 yılına kadar giden resmi tarihi ile muhteşem bir şehir. İstanbul’da görülmesi gereken yerleri gezmek için ideal zaman ortalama üç gündür diyebiliriz. Elbette aslında İstanbul gibi bir şehrin her köşesini gezmek ve şehri tam anlamıyla tanımak haftalar ve hatta aylar bile alabilir. Ancak önde gelen tarihi eserleri gezmek için 3 gün yeterlidir.

Üç günde İstanbul’da gezilip görülebilecek en güzel tarihi mekanları bu blog yazısında bulabilirsiniz.

İstanbul’da Gezilecek ve Görülecek Yerler

  • Ayasofya Müzesi

Ayasofya, 1500 yıla yaklaşan yaşı ile kuşkusuz İstanbul’un en özel tarihi eseridir. 537 yılında yapımı tamamlanan Ayasoyfa, Bizans İmparatoru Jüstinyen tarafından inşa ettirilmiştir. Yapıldığında dünyanın bilinen en büyük yapısı olan Ayasofya, bu özelliğini Vatikan’da bulunan Aziz Petrus Bazilikası inşa edilene kadar 1000 yılı aşkın bir süre korumuştur.

Geçmişte kilise ve cami olarak hizmet veren Ayasofya günümüzde iki semavi dinin de tarihi eserlerini barındıran bir müzedir.

Sultanahmet’teki Ayasofya Müzesi

Ayasofya Müzesi

Sultanahmet Camii

Sultanahmet Camii, günümüzde İstanbul tarihi yarımadasının gözbebeği olan Sultanahmet semtinin kalbindedir. Semte ismini veren cami, 1616 yılında Sedefkar Mehmed Ağa tarafından Sultan I. Ahmet için inşa edilmiştir.

Sultanahmet Camii Avlusu

Sultanahmet Camii

Sultanahmet Camii Anıtsal Giriş Kapısı

Sultanahmet Camii Kapısı

Topkapı Sarayı

Topkapı Sarayı, Fatih Sultan Mehmet’in İstanbul’u fethinin hemen ardından yapılmıştır. 1481 yılında hizmete giren saray, 400 yıl boyunca Osmanlı İmparatorluğu‘nun merkezi olmuş ve tüm önemli kararlar, sarayın içindeki Divan-ı Humayun’da verilmiştir.

Aralarında Kanuni Sultan Süleyman ve Fatih Sultan Mehmed gibi meşhur Padişahların da bulunduğu toplam 25 Osmanlı Sultanı burada yaşamıştır. Saray 1856 yılında, Sultan Abdülmecid tarafından terk edilmiş ve Osmanlı erkanı Dolmabahçe Sarayı‘na taşınmıştır.

Topkapı Sarayı Girişi Ve III. Ahmet Çeşmesi

Topkapı Sarayı Girişi Ve III. Ahmet Çeşmesi

Topkapı Sarayı Harem Dairesi

Topkapı Sarayı Harem Dairesi

Süleymaniye Camii

Süleymaniye Camii, İstanbul’un en büyük külliyesidir. Camii’nin haricinde türbeler, hamam, imarethane, medrese gibi bölümler de bulunmaktadır. İstanbul’a hakim bir tepede inşa edilmiş olan camii, ünlü Osmanlı mimarı Mimar Sinan tarafından inşa edilmiştir. Kanuni Sultan Süleyman döneminde inşa edilen caminin ihtişamı, Osmanlı’nın altın yıllarına yakışır bir görünümdedir.

Süleymaniye Camii Külliyesi

Süleymaniye Camii Külliyesi

Süleymaniye Camii’nin Muhteşem Mimarisi

Süleymaniye Camii Kubbesi

Yerebatan Sarayı Sarnıcı

Yerebatan Sarnıcı 336 sütun ile desteklenmiş tarihi bir su deposudur. Bizans İmparatorluğu döneminde inşa edilmiş olan Sarnıç, 1500 yaşındadır. Eski İstanbul şehrinin (Konstantinopolis) su ihtiyacını karşılamak için Ayasofya ile aynı dönemde inşa edilmiştir.

İstanbul’da Gezilecek Görülecek Yerler

Yerebatan Sarnıcı

Türk İslam Eserleri Müzesi

Büyük Selçuklu Devleti ve Osmanlı İmparatorluğu zamanından kalma muhteşem eserleri barındıran Türk İslam Eserleri Müzesi, aynı zamanda İbrahim Paşa Sarayı olarak da bilinir. Kanuni Sultan Süleyman’ın sadrazamı (vezir-i azam) olan Pargalı İbrahim Paşa’nın, eşi Hatice Sultan ile beraber geçmişte yaşamış olduğu yerdir. Bu müzede halifelik döneminden kalma el yazması Kuran-ı Kerim’ler ve başka İslam eserleri bulunur.

Türk İslam Eserleri Müzesi

Pargalı İbrahim Paşa Sarayı

İstanbul Boğazı Tekne Turları

İstanbul Boğazı, kuşkusuz İstanbul’un en özel yeridir. Tarihten beri İstanbul’a stratejik konumunu sunan ve imparatorlukların başkenti olmasına sebep olan şey, İstanbul Boğaziçi’nin kıtaları birleştiren ve Karadeniz ile Akdeniz’i birbirine bağlayan özellikleridir.

Boğaz aynı zamanda eşsiz görsel güzellikler sunar. Fotoğraf çekmeyi seven insanlar için çok özel bir yerdir. Yerli ve yabancı turistlerin, İstanbul’un boyutlarını anlayabilmesi için, İstanbul Boğazı gezisine mutlaka katılmaları elzemdir.

İstanbul Boğazı’nda Vapur Gezintisi

İstanbul Boğazı Yalıları

Galata Kulesi

Galata Kulesi, İstanbul’un kalbi olan Beyoğlu semtinde bulunur. Bizans döneminde Galata limanında yaşayan İtalyan Ceneviz kolonisi halkının inşa ettiği bir gözcü kulesidir. Galata Kulesi’nden eşsiz bir Tarihi Yarımada ve Haliç manzarası vardır.

Galata Kulesinin Tepesinden Muhteşem Manzara

Galata Kulesi

İstiklal Caddesi

İstiklal Caddesi elbette herkesin bildiği bir semboldür. İstanbul’da Gezilecek Yerler deyince akla gelen en popüler caddedir. 19. Yüzyıl geç Osmanlı döneminden kalan muhteşem binaların çevrelediği caddede, İstanbul şehrinin zenginliğini ve çok kültürlü mozaik yapısını belgeleyen envai çeşit tarihi eser, okul, sinema, tiyatro, restoran ve dükkan vardır.

İstanbul’da Gezilecek Yerler

İstiklal Caddesi

Fener Ve Balat Semtleri

Fener ve Balat Osmanlı döneminde, şehrin gayrimüslim halkının yaşadığı yerdir. Rumların ve Musevi cemaatinin yüzyıllarca yaşamış olduğu bu semtlerde, çok hoş bir atmosfer ve duvarlara sinmiş bir eskilik vardır. Camilerin, sinagogların ve kiliselerin aynı caddelerde görülebildiği bu semtler, kendine has dokusu ile İstanbul’un tarihi zenginliğini yansıtmaktadır.

Cibali, Fener ve Balat semtleri birbiri ile komşudur ve rehber eşliğinde gezilmesi önerilir.

İstanbul’un Fener Ve Balat Semtleri

Fener Balat Semti

Ortaköy Ve Bebek Semtleri

İstanbul’a gelip de, Boğaz kıyısında bir yürüyüş yapmadan ve Boğaziçi Köprüsü’ne nazır bir kafeteryada çay içmeden gitmek büyük kayıp olur. Öyleyse Ortaköy semtinde kumpir yeyip çay içmeyi ve ardından da Bebek semtine doğru bir yürüyüşe çıkmayı düşünebilirsiniz. Zira Ortaköy, Kuruçeşme, Arnavutköy ve Bebek semtlerinin uzandığı sahil kordonu, İstanbul’un en güzel yürüyüş deneyimini sunmaktadır.

Ortaköy Meydanı Gezintisi

Ortaköy Meydanı

Bebek Sahilinde Yürüyüşe Çıkmak

Bebek Sahili

Bu saydığımız yerlere ek olarak Anadolu Yakası’nda Kadıköy’e geçmek ve Kadıköy Balık Pazarı’nı, Bahariye Caddesi’ni ve Moda’yı ziyaret etmek çok keyifli olacaktır. Daha da vaktiniz var ise, Kabataş’tan Adalar Vapuru’na binip, Büyükada’yı ziyaret etmenizi öneririm.

İstanbul’da Gezilecek En Güzel Yerler Listesi

İstanbul’da gezilecek yerlerin listesi elbette bu saydığım semtler veya tarihi eserler ile sınırlı değildir. 2650 yıllık bir şehrin gezilecek yerlerini zaten bir blog yazısına sığdırmak mümkün olamazdı. İstanbul’un semtleri ve eserlerinin tarihsel derinliği öylesine büyüktür ki, rehberle gezilmesi tavsiye edilir.

İstanbul'da Gezilecek Görülecek Güzel Yerler
İstanbul’da Gezilecek En Güzel Yerler

Önerilen Yazı:

İstanbul’da Gezilecek En Güzel Yerler Blog Yazısı

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *