Kore Dizileri Hakkında Bilgi ve Tavsiyeler

En Çok İzlenen Kore Dizileri

Kore dizileri son yıllarda sadece Uzak Doğuyu değil, tüm dünyayı etkisine almaya başladı. Kore sineması zaten uzun yıllardır özgün ürünler vermekte ve sinemaseverleri etkilemekteydi. Kore sinema sektöründeki bu şahlanışı takiben, dizi sektörü de büyük bir aşama kaydetti ve 2010 yılından itibaren adım adım büyük işler başardı.

Son 6-7 senede birçok Kore Dizisinin, yerli TV kanallarındaki dizilere uyarlandığına şahit olduk. Özellikle son dönemde Kiraz Mevsimi, seviyor sevmiyor gibi diziler; iddialı Kore yapımları olarak Türk dizi senaryolarına ilham verdiler.

Son dönemlerin en popüler Kore Dizilerinden birkaç tanesini bir araya getirip, size aktarmak istedim. Aşağıdaki listeden son yılların en iddialı Kore Dizilerinden bazılarını görebilirsiniz.

Kore Dizileri Hakkında Bilgi

 • Goblin

Goblin

Goblin isimli dizinin konusu, hem geçmiş tarihte hem de günümüzde geçiyor. Geçmiş yıllarda yenilmez bir savaşçının, Kral tarafından idam edildikten sonra, yeniden dünyaya gelmesi ve ölümsüz bir Goblin olmasından yola çıkan senaryo; Goblin’in sonsuz yaşamdan bıkması ve ölümlü haline geri dönmek istemesini konu alıyor. Ancak tekrar bir ölümlü olmak için evlenmek zorunda olan Goblin’in başından enteresan olaylar geçiyor.

 • Descendants of the Sun

Kore Dizileri Hakkında Bilgi
Descendants of the Sun

Descendants of the Sun, son zamanların en iyi aşk dizilerinden bir tanesi… Kore yapımı diziler, aşk hikayelerini işleme konusunda her geçen gün daha iyi yol katediyorlar. Yüzbaşı rütbesindeki bir subay ile bir kadın doktorun aşk hikayesini anlatan bu dizi, son yıllarda en çok izlenen Kore yapımı romantik aşk dizisi oldu. AsianWiki isimli Uzak Doğu menşeli film sitesinde, on binlerce oya ulaşan dizi, şimdiden Kore dizi klasikleri arasına girmeye aday olarak gözüküyor.

 • Tomorrow With You

Tomorrow With You

Kore dizi sektörünün en iyi yaptığı şeylerden biri, zamanda yolculuk olsa gerek. Son birkaç yılda çekilen dizilere bakınca, geçmişte geçen dizilerin hepsinin, bugün ile bağlantısı olduğunu görüyoruz. Kore dizi senaristlerinde, dönem dizilerine olan bir ilgi olduğu muhakkak. Ancak bir yandan da günümüz dünyasından kopamıyorlar. Tomorrow with you dizisi tam olarak tarihte geçen bir dizi değil, ancak zaman yolculuğu üzerine kurulmuş bir senaryosu var. Esas oğlan zaman içinde seyahat ediyor ve günümüz ile geçmiş arasında metro ile seyahat edebiliyor.

 • Saimdang, Light’s Diary

Saimdang, Light’s Diary

Sanat tarihi konusunda dersler veren ve konferanslara katılan biri, geçmişin önemli karakterlerinden Shin Saimdang isimli kadının günlüğünü bulur. Sanatsal bir karaktere sahip olan Shin’in dünyasına dalar ve onun ilgi çekici özelliklerini keşfetmekten kendini alıkoyamaz.

 • City Hunter

City Hunter

Listede araya biraz da nostalji eklemiş olalım. Aslında City Hunter yayınlanalı çok oldu. Ancak bu dizi çok büyük bir hayran kitlesine ve harika imdb oylarına sahip olduğu için ondan da bahsetmeden geçmeyelim dedim. Babasının intikamını almak isteyen bir gencin, askeri düzeyde bir eğitim alması ve babasını öldürenlerin peşine düşmesini konu alan bu dizi, oldukça başarılı bir aksiyon, macera türünde Kore dizisiydi.

 • The Master’s Sun

Masters of Sun

The Master’s Sun, doğaüstü olayları konu almakta oldukça başarılı korku-gerilim türünde bir Kore dizisi. Üzerinden birkaç yıl geçmiş olsa da, AsianWiki ve IMDB gibi sinema/dizi sitelerinde en yüksek oy alan ve en çok oylanan Kore dizilerinden bir tanesi olduğu için ondan da bahsetmeden geçemedim. Koreliler korku ve gerilim öğelerini filmlerinde kullanmakta olduğu kadar, dizilerinde de kullanmakta ustalar.

 • She Was Pretty

She Was Pretty

She Was Pretty son yılların en sevimli romantik komedilerinden birisiydi. Bu başarısı Türkiye’de de fark edildi ve Türk dizi yapımcıları bu dizinin senaryosunu seviyor, sevmiyor diye bir yerli yapımda kullandılar. Kore dizilerinin başarısı ve senaryo üretmekte zorlanmıyor olması, bizim dizilere de ilham veriyor.

 • Missing Nine

Missing Nine

Missing Nine dizisinin senaryosu bir konser organizasyonu şirketinin personelinin geçirdiği bir kazadan yola çıkıyor. İlk bakışta aynı Lost dizisine benzetmemek mümkün değil. Çünkü organizasyon şirketinde çalışanlar ve uçak mürettebatı, bir uçak kazasını takiben ıssız bir adaya düşüyorlar. Aralarından bir tanesi aylar sonra Güney Kore’ye dönüyor ve kazadan tek kurtulan kişi olduğunu iddia ediyor. Burada senaryo Lost’tan biraz farklı hale geliyor.

 • Cheese In the Trap

Cheese In the Trap

Cheese In the Trap okuldan beri sevgili olan iki gencin hikayesini anlatıyor. Gençlerden kız olanın dar gelirli bir ailesi var ve okul haricinde part-time olarak çalışarak geçimini sağlıyor. Erkek olan ise yakışıklı, başarılı ve varlıklı biri… Kız açısından her şey ilk başlarda mükemmel gibi gözükse ve ilişki aynen bir peri masalına benzese de, sonradan işler biraz değişmeye başlıyor. Kız günbegün sevgilisinin karanlık yüzü ile ilgili yeni şeyler öğrenmeye başlıyor.

 • Fight for My Way

Fight for My Way

Fight for my way dizisi, okuldan sonra çalışma hayatına atılan ancak aradığını bulamayan iki gencin hikayesini anlatıyor. Bunlardan erkek olan bir şirkette çalışıyor, ancak dünya tekvando şampiyonu olmanın hayallerini kuruyor. Kız olan ise aslında spiker olmayı çok istiyor, ancak hayaline ulaşamadığı için pes ediyor ve sıradan bir işte çalışmaya başlıyor. Bu ikilinin yolu bir yerde kesişiyor ve ikisinin de hayallerinin gerçek olma süreci başlıyor.

 • Another Oh Hae Young

Another Oh Hae Young

Another Oh Hae Young son yılların en eğlenceli romantik komedi dizilerinden bir tanesi… Tamamen isim benzerliğinden kaynaklanan bir karmaşayı ve gençlerin hayatlarındaki iniş çıkışları mizahi bir dille anlatıyor. Genç bir ses mühendisinin nişanlısı, nikah günü kayıplara karışıyor. Bir arkadaşı bir sene sonra kendisine eski sevgilisinin başkasıyla evleneceğini söylüyor. Halbuki evlenecek olan kızın, eski sevgilisi ile sadece isim benzerliği var. Nikahtan kaçan eski nişanlısı Oh Hae Young’ı saplantı haline getiren genç, evlenecek çiftin hayatını mahvediyor ve damat adayının işlerinin bozulmasına ve hatta batıp hapse düşmesine sebep oluyor.

Sonradan tesadüfen tanıştığı Oh Hae Young’ın eski nişanlısı değil de, başka biri olduğunu öğrenince şaşkına dönüyor. Ancak bu kez evlilik planlarını baltaladığı bu kız ile yeni bir aşka yelken açıyorlar. Olan da hapse düşen eski nişanlıya oluyor. Ancak Oh Hae Young zaman içerisinde yeni sevgilisinin, evliliğini bozmak için yaptığı kötülükleri öğreniyor.


İlginizi Çekebilir: En İyi Netflix Dizileri


En İyi Ve En Güzel Kore Dizileri 2017

Kore dizileri ile ilgili imdb puanlarına göre sıralanmış ayrıntılı bir dizi yazısı okumak isterseniz Kore Dizi Önerileri isimli yazıya da göz atmanızı öneririm. Yazının içinde hem 2016 ve 2017 yıllarının popüler dizileri, hem de 2010 ile 2015 arası en iyi dizilerden 10 tanesi konu özetleri, başrol oyuncularının isimleri ve imdb & asianwiki puanları ile birlikte aktarılmış. Eğer Kore dizisi takipçisi ve müptelası iseniz, bu tavsiye ettiğim yazı oldukça hoşunuza gidecektir.

Eğer Amerikan dizileri ile ilgili bir tavsiye yazısı arıyorsanız. Daha önce bu blog içinde yayınlanmış olan En İyi 10 Yabancı Dizi isimli yazıya göz atmanızı öneririm. Bu blog yazısında da son birkaç yılın popüler Hollywood dizilerinden seçmeler görebilirsiniz. Elbette konu özetleri, fotoğraflar ve dizi yorumları ile birlikte…

Kore Dizileri Hakkında Bilgi By Serhat Engul

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *